Futbol Nedir? Kuralları Nelerdir?

Futbolun Genel Tanımları:

Futbol birer kaleci ve 10 ar oyuncu olmak üzere 11 vs 11 seklinde oynanan bir spor dalıdır.

Futbolda el ve kol ile topa dokunmak yasaktır. Çarpma kuralı dışında bu eylemlerde top karşı rakibe geçerek konuma göre cezalandırılır.

Penaltı Nedir?

Ceza alanı içinde rakip oyuncuya yapılan fauller ve kaleci dışındaki futbolcuların elle topa dokunmaları dahil 9 kusurlu hareket olarak nitelendirilen hareketler penaltı ile cezalandırılır. Penaltı atışı, ceza alanı içinde kale çizgisinin ortasından 11 metre uzaklıktaki penaltı noktasından yapılır. Kaleci, top penaltıyı atan oyuncunun ayağından çıkmadan öne doğru hareket edemez, yalnızca kale çizgisi üzerinde sağa sola hareket edebilir. 2020 yılında yeni bir gelen kural ile penaltı atışı esnasında kalecinin en az bir ayağı gol çizgisinde kalmak zorundadır. Aksi takdirde Penaltı tekrarlanır.

Ofsayt Nedir?

Ofsayt yalnızca rakip yarı sahasında gerçekleşen bir kuraldır. Hücuma geçen takımda pas atıldığı esnada rakip takımdan en az bir oyuncu pası alan kişinin gerisinde bulunmalıdır. Aksi takdirde ofsayt a düşer . Bu durum pası atan kinin top ayağından çıkarken gerçeklesir. Pas ayaktan çıkmış hücum oyuncusu rakip takımın son oyuncusundan ileri cıkarsa ofsayt olmaz.

Korner Nedir?

Defans yapan takım oyuncularından kendi kalesi tarafından top çizgiyi geçerse korner olur ve topun çıktığı bölümdeki köşeden köşe vuruşu ya da korner vuruşu denen bir atış yapılır.

Aut Nedir?

Defans yapan takım değil de hücum yapan oyuncudan çizgiden çıkması esnasında aut gerçekleşir.

Taç Nedir?

Yan Çizgilerden top dışarı çıktığında taç olur. top kimin takımından dışarı çıkmışsa diğer takım el ile atış yapar.

Futbol Maçı Kaç Dakikadır?

45+45 olmak üzere 90 dakikadır. Özel müsabakalarda berabere bitmesi durumunda 15+15 30 dakika uzatmaya gider. Beraberlik bozulmaz ise penaltı atışları yapılır.

Bu İçeriği Paylaş...
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.